تست دستگاه اتوکلاو


تست دستگاه اتوکلاو

اتوکلاو کردن یک روش معمول و مؤثر برای استریل کردن وسایل پزشکی، رسانه های بیولوژیکی و واکسن ها است. عدم تست دستگاه اتوکلاو می تواند آسیب هایی زیادی را وارد کند. اتوکلاو ها می توانند به دلایلی مانند عملکرد نادرست یا عدم انجام عملیات به طور مطلوب موجب استریلیزاسیون ناقص شود. بنابراین، لازم است تست دستگاه اتوکلاو به این صورت که اتوکلاو ها را به طور منظم با Geobacillus stearothermophilus  که یکی از باکتری های مقاوم به حرارت است، مورد آزمایش قرار می گیرند انجام شود. اگر استریلیزاسیون در یک اتوکلاو اسپورهای Geobacillus را نابود نکند، دستگاه به درستی کار نمی کند.

 دستگاه اتوکلاو

تست دستگاه اتوکلاو (Autoclave  ) که در  استریل کردن ابزار پزشکی و آزمایشگاهی ، قارچ شناسی، دندانپزشکی و امحاء زباله های بیمارستانی کاربرد دارد به صورت تخصصی توسط شرکت نیک بینش کارن انجارم می شود. عملکرد این دستگاه در فشار و دمای بالا و با استفاده از بخار آب می‌باشد. با توجه به استفاده مداوم از ابزار پزشکی و آلوده شدن این وسایل در اثر استفاده و تماس با مواد میکروبی ، استریل کردن آن‌ها ضروری است همچنین دستگاه اتوکلاو در مواردی که برای انجام واکنش شیمیایی نیاز به دما و فشار بالا باشد استفاده می‌شود. ابعاد این وسیله از اندازه آزمایشگاهی که معمولاً به شکل یک استوانه دردار است تا ابعاد صنعتی که طول آن به ۵۰ فوت می‌رسد متغیر است. این وسیله توسط میکروبیولوژیست فرانسوی چارلز چمبرلن در سال ۱۸۷۹ اختراع شد.

اهمیت تست دستگاه اتوکلاو

با توجه به کاربرد و استفاده مداوم و فراوان از اتوکلاو در بیمارستان ها و آزمایشگاه ها این دستگاه برای عملکرد درست نیاز به بازرسی و تست دستگاه اتوکلاو دارد که باید توسط افراد متخصص و کارشناس انجام شود شرکت نیک بینش کارن با سالها تجربه در زمینه تست و بازرسی صنعتی از جمله بازرسی دیگ بخار، بازرسی مخازن تحت فشار ، بازرسی دیگ آبگرم ، بازرسی جرثقیل  ، صدور گواهی سلامت جرثقیل ، تست هیدرواستاتیک مخازن تحت فشار ،تست لیفتراک ،صدور گواهی سلامت لیفتراک ، تست اتوکلاو در انواع مختلف آن را با دقت و حساسیت بالا انجام میدهد. جهت تعیین وقت با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

تست دستگاه اتوکلاو : کنترل کیفی دستگاه

تست شیمیایی و تست بیولوژیک که با استفاده از ویال حاوی اسپور باسیلوس یا استئاروترموفیلوس می باشد به صورت هفتگی مورد ارزیابی قرار می گیرد. تست نشتی و تست بویدیک باید هر روز قبل از استفاده از دستگاه اتوکلاو صورت گیرد تا از عملکرد مناسب دستگاه و عدم نشتی اطمینان حاصل شود.

چرخه استریلیزاسیون دستگاه اتوکلاو

  • مرحله ۱: تزریق بخار به درون محفظه جکت جهت گرم شدن چمبر
  • مرحله ۲: وکیوم متوالی چمبر اتوکلاو و تزریق بخار به درون آن جهت آماده‌سازی محتویات
  • مرحله ۳: زمان نفوذ گرما به درون محتویات چمبر
  • مرحله ۴: زمان نگهداری دمای تعیین شده جهت استریل
  • مرحله ۵: زمان پایین آمدن دمای محفظه اتوکلاو و تخلیه (وکیوم) داخل چمبر

جهت انجام تست دستگاه اتوکلاو در انواع مختلف با کارشناسان شرکت نیک بینش کارن تماس بگیرید.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 16 =