تست ضخامت سنجی مخازن تحت فشار


تست ضخامت سنجی مخازن تحت فشار

امروزه یکی از الزامات آئین نامه ایمنی دیگ های بخار تست و بازرسی دیگ بخار ، تست ضخامت سنجی مخازن تحت فشار و دیگ بخار می باشد که باید بسته به سنگینی کار مخازن هر ۶ماه یکبار یا هر ساله انجام شود که باید توسط شرکت های مورد تائید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و توسط تکنسین های کاملا آگاه و باتجربه صورت گیرد.

نحوه کار دستگاه التراسونیم در تست ضخامت سنجی مخازن تحت فشار به این صورت می باشد که زمانی که یک کریستال پیزوالکتریک توسط پالس های الکتریکی با ولتاژ بالا رانده می شود، کریستال در فرکانس رزونانس خود حلقه می زند و انفجار های کوتاهی از ارتعاشات با فرکانس بالا را تولید می کند. این امواج قطارگونه صدا تولید شده  توسط مبدل اولتراسونیک یا  “واحد جستجو” به سطح یا ماده مورد آزمایش منتقل می شود. پالس های التارسونیک پس از بر خورد به سطح پشتی منعکس شده و دروباره دریافت می شود این مسیر رفت و برگشت طی شده توسط سیگنال به صورت نموداری در مانیتور دستگاه UT نمایش داده می شود و ضخامت سطح مورد آزمایش را نشان می دهد.

نکات تست ضخامت سنجی مخازن تحت فشار

در واقع در تست ضخامت سنجی مخازن تحت فشار و دیگ های بخار ضخامت دیواره لوله و مخازن به وسیله ی اندازه گیری کل مسیر طی شده توسط پالس های التراسونیک که توسط فاصله از اولین پالس یا سطح جلویی به انعکاس از سطح پشت نشان داده می شود اندازه گیری می شود. در تست التراسونیک ضخامت سنجی مخازن تحت فشار واحد جستجو یک پروب اولتراسونیک یا یک مبدل شامل یک یا چند کریستال پیزوالکتریک است.

پروب در زمان ۱ تا ۳ میلی ثانیه انفجار های کوتاه از امواج التراسونیک را ایجاد می کند. این چرخه دریافت ارسال امواج  ۶۰ تا ۱۰۰۰ بار تکرار می شود که با توجه به طراحی پراب و نرم افزار دستگاه می تواند بیشتر هم باشد.

افزایش سن دیگ های بخار با سوخت ذغال سنگ در نیروگاه ها نیاز به مقدار قابل توجهی از مدیریت به دلیل شرایط محیطی دیگ های بخار و با توجه به احتراق سوخت، گرما، شیمی آب و غیره دارد. این مدیریت شامل بررسی آزمایش های غیر مخرب به طور منظم، به خصوص نظارت بر ضخامت دیوار لوله های دیگ بخار با انجام تست ضخامت سنجی مخازن تحت فشار توسط فرا صوت در مکان های حساس و هدفمند می باشد.

کالیبراسیون دستگاه در تست ضخامت سنجی مخازن تحت فشار

باید دقت داشت که دستگاه التارسونیک باید توسط شرکت های کالیبراسیون قبل از انجام تست ضخامت سنجی مخازن تحت فشار کاملا کالیبره شده باشد تا نتیجه درست بدست آید. در ابتدا باید سطح مورد آزمایش یا نقاط حساس و تعيين شده به وسيله شرکت سازنده مخزن را تمیزکرد و سندبلاست کرد سپس با نوعی گیریس مخصوص آن نقاط را چرب کرد و پروب یا همان سنسور را روی این قسمت ها قرار داد  همانطور که تاکید شد دستگاه باید حتما کالیبره باشد. با قرار دادن Prob برروي نقاط عددي را بر روي صفحه نشان دهنده مي خوانند حساسيت اين دستگاهها تا يک صدم ميليمتر است و خطاي اين دستگاه خيلي پايين است.

شرکت نیک بینش کارن با بیش از ۱۲ سال سابقه کار مفید در صنعت تست و بازرسی انواع تست دیگ بخار و بازرسی دیگ بخار از جمله تست هیدرواستاتیک دیگ بخار و تست ضخامت سنجی دیگ بخار / تست ضخامت سنجی مخازن تحت فشار و صدور گواهی سلامت دیگ بخار را توسط کارشناسان و تکنسین های زبده در سراسر ایران و کشور های همسایه انجام می دهد.

 

یک پاسخ به “تست ضخامت سنجی مخازن تحت فشار”

  1. مجید گفت:

    مطلب مفیدی بود ممنون. درباره مخازن تحت فشار بیشتر صحبت کنید.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =