ضخامت سنجی دیگ بخار به روش ut


تست ضخامت سنجی مخزن

با توجه به درجه حرارت بسیار بالا در داخل دیگ بخار  (۸۰۰-۱۰۰۰) درجه سانتیگراد این حرارت می تواند باعث تشکیل یک نوع خاص از اکسید آهن سخت و شکننده به نام مگنتیت در داخل و سطوح خارجی مخزن فولاد دیگ بخار شود که باید در تست ضخامت سنجی دیگ بخار ارزیابی شود. مقیاس اکسید، که تحت مواجه طولانی مدت با دماهای بسیار بالا شکل گرفته است، به عنوان یک عایق حرارتی عمل می کند.

در حالی که مقیاس رسوب خارجی انتقال حرارت را محدود به داخل مخزن کرده و باعث کاهش کارایی می شود، تجمع رسوب داخلی نشان دهنده یک مشکل بالقوه و جدی تر در دیگ بخار است. حضور این لایه اکسید / رسوب دیواره در خارج از لوله را می توان با اولتراسونیک رایج مبدل دو عنصر به دلیل داشتن سطح بسیار خشن که مانع از جفت شدن مناسب صدا می شود، و چون ضخامت اکسید به ضخامت فولاد اضافه می شود اندازه گیری کرد.

وقتی که یک کریستال پیزوالکتریک توسط پالس الکتریکی با ولتاژ بالا رانده می شود ، کریستال “حلقه” در فرکانس تشدیدش ، ارتعاشات کوتاه با فرکانس بالا تولید می کند. پالس التراسونیک نیز از سطح تماس مواد منعکس شده و این سیگنال نشان دهنده کل مسافت طی شده امواج الراسونیک می باشد.

بنابر این در تست مخازن تحت فشار پالس دریافت شده از سطح پشت می تواند عرض، طول، و یا ضخامت مواد را نشان دهد. با اندازه گیری کل مسافت پیموده توسط پالس فرا صوت، که توسط فاصله از اولین پالس یا سطح جلویی به انعکاس از سطح پشت مشخص می شوند صورت می گیرد که غالبا در صفحه نمایش ابزار و یا صفحه نمایش کامپیوتر نمایش داده می شود.

در تست اولتراسونیک، یک واحد جستجو ممکن است به عنوان یک پروب اولتراسونیک و یا یک مبدل شامل یک یا چند کریستال پیزوالکتریک استفاده شود. واحد جستجو در ۱ تا ۳MS  رانده می شود و تولید یک انفجار کوتاه از امواج مافوق صوت می کند.  امواج مافوق صوت از طریق مواد منتقل می شود و توسط سطح تماس منعکس می شود.

بعد از این که انفجار اولیه پالس منتقل شد، مبدل به عنوان یک گیرنده عمل می کند، و برای دریافت قطار موج منعکس شده و یا پالس اکو منتظر می ماند. این چرخه انتقال و دریافت ۶۰  تا ۱۰۰۰ بار و یا بیشتر بسته به طراحی مبدل و نرم افزار مورد نیاز تکرار می شود. برای جلوگیری از اشتباه، باید زمان کافی برای سپری شدن بین پالس های منتقل شده داده شود تا بازگشت پالس اکو و فروپاشی اولین پالس فراهم شود.

۱-  پروب ترانسدیوسر بر روی سطح لوله نگه داشته شود پروب برای مطابقت با لوله باید پروفایل شود

۲- لوله های دیگ بخار در یک منطقه ۱×۱ اینچ و در نزدیکی منطقه تاج به شیوه ای که سطح فلز به خودی خود آسیب نرساند تمیز شده و آماده می شود. تمیز کردن سطح را می توان با روغن / گریس انجام داد.

۳- استفاه از یک چرخ سیمی و پد سنباده برای صیغل دادن سطح بدون آسیب رساندن به فلز پایه

۴- مقیاس اندازه گیری ضخامت بر اساس انعکاس امواج فرا صوت طولی

۵- مقدار نمایش داده شده در مانیتور بر حسب متر با مقدار اصلی لوله و ضخامت مجاز لوله مقایسه می شود

۶- اگر فرسایش لوله و یا مخزن وجود داشته باشد راهکارهای تعویض پیشنهاد می شود.

 

ارئه خدمات تست ضخامت سنجی دیگ بخار ، بازرسی مخازن تحت فشار ، صدور گواهی سلامت مخازن تحت فشار

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =